Taloyhtiöllä voi olla rakennusaikaista lainaa, tai yhtiölainaa on voitu ottaa korjaushankkeita varten. Jos joku osakkaista ei pysty maksamaan lainaosuuttaan, se jää viime kädessä muiden osakkaiden maksettavaksi.
Taloyhtiö lyhentää yhtiölainaa tyypillisesti osakkeenomistajilta kuukausittain kerättävillä pääomavastikkeilla. Oman yhtiölainaosuuden voi usein halutessaan maksaa myös kertaosuutena erikseen määriteltyinä ajankohtina pois. Jos osakas jättää vastikkeensa maksamatta, osakkaalle annetaan maksukehotus.
Jos maksukehotuksesta huolimatta osakkeenomistaja ei maksa rästejä ja niitä kertyy 2–3 kuukauden ajalta, hallitus voi päättää hallintaanottovaroituksen antamisesta osakkaalle. Yhtiökokous voidaan puolestaan kutsua koolle päättämään huoneiston ottamisesta yhtiön hallintaan, kun rästejä on kertynyt noin 3 kuukauden ajalta.
Artikkeli on tilaajille
Haluatko lukea koko artikkelin?
Suomen Kiinteistölehden tilaajana saat lukuoikeuden kaikkiin artikkeleihin. Sinun tarvitsee vain luoda käyttäjätunnus ja kirjautua sisään! Oletko Kiinteistöliiton jäsen? Ota etu käyttöösi tästä
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään