Vantaalainen taloyhtiö uusi lukituksensa – elektromekaaninen järjestelmä tuo turvallisuutta ja helppoutta

Vantaalaisessa taloyhtiössä siirryttiin elektromekaaniseen lukitusjärjestelmään.
Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

Vantaalaisessa taloyhtiössä lukituksen uusiminen tuli ajankohtaiseksi linjasaneerauksen alla. Samalla siirryttiin elektromekaaniseen lukitusjärjestelmään.

Kuluvana vuonna As Oy Rajakentäntie 4:ssä on ollut käynnissä laaja linjasaneeraus. Julkisivut, parvekkeet ja katot on kunnostettu jo aikaisemmin, piha-alueet sähköineen vuonna 2017.

Linjasaneerauksessa uusittiin vesijohdot, viemärit, sähköt nousuineen, ilmanvaihtokoneet ja asuntojen kylpyhuoneet. Samassa yhteydessä uudistettiin rakennusten kellaritilat saunaosastoineen. Molempiin rakennuksiin rakennettiin myös talopesulat.

Artikkeli on kirjautuneille

Lue tämä artikkeli ilmaiseksi!

Kiinteistömedia-tilin luomalla pääset lukemaan tämän artikkelin ilmaiseksi. Luo tunnus tai kirjaudu sisään!

Dakota Lavento

Kirjoittaja on rakentamiseen, talotekniikkaan ja energiatehokkuuden parantamiseen erikoistunut vapaa toimittaja.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

6.11.2025

Mitä putkia kerrostalossa kulkee? Tunne taloyhtiön tärkeimmät putket

Kerrostalossa kulkee monenlaista putkistoa. Niistä tavallisimmat ovat lämmitys-, vesijohto- ja viemärijärjestelmän putket. Taloyhtiön hallituksen jäsenen on hyvä tuntea kiinteistönsä putket korjausrakennushankkeista päättäessään.

6.10.2025

Taloyhtiön lukitus – vastuut, oikeudet ja käytännöt turvalliseen asumiseen

Taloyhtiön lukitusratkaisuissa on tärkeää huomioida sekä osakkaan että yhtiön vastuut ja oikeudet. Lukitus on keskeinen osa turvallisuutta, mutta se ei saa estää tiloihin pääsyä tilanteen niin vaatiessa.

Tilaajille

lämmön talteenotto

14.3.2025

Poistoilman lämpö kannattaa ottaa talteen ja käyttää rakennuksen lämmitykseen

Vanhoissa asuinkerrostaloissa on koneellinen poistoilmanvaihto, jonka kautta hukataan jopa 40 prosenttia rakennuksen lämpöenergiasta. Poistoilmassa oleva energia on kuitenkin mahdollista ottaa talteen ja käyttää hyväksi rakennuksen lämmityksessä.

5.3.2025

Sähköautojen laturit toivat ongelmia taloyhtiölle – ”Sotkun selvittäminen vei aikaa vuoden”

Espoolainen taloyhtiö joutui ongelmiin sähköautojen latausjärjestelmän hankintaprosessissa, koska latauslaitteet eivät olleet vaatimusten mukaisia. Aikaa ja reklamaatioita tarvittiin siihenkin, että urakoitsija ja latureiden toimittaja saivat laitteet toimimaan suunnitellusti.