Toukokuun Suomen Kiinteistölehti katsoo ikkunasta

toukokuun kiinteistölehti ikkunat

Lahtelaisen As Oy Kotikannaksen parvekkeet ja ikkunat uusitaan laajassa energia- ja julkisivuremontissa. Elinkaarensa päähän tulleet ruudut vaihdetaan energiaa säästäviin, matalan lämmönläpäisykertoimen ikkunoihin, jotka eristävät myös liikenteen ääniä. Lue toukokuun Kiinteistölehdestä, millä keinoin parhaillaan käynnissä olevassa hankkeessa tavoitellaan rakennuksen alkuperäistä ilmettä. 

Hallitusten jäsenten verkostoituminen kannattaa, sillä taloyhtiöt eivät kilpaile keskenään, muistuttaa turkulainen Sami Korhonen. Hänet palkittiin huhtikuussa ensimmäisenä valtakunnallisena Vuoden taloyhtiön hallituksen puheenjohtajana. Perustelujen mukaan hän on sitoutunut taloyhtiön asioiden hoitamiseen ja työskennellyt tinkimättömästi asukkaiden etujen edistämiseksi. 

Europarlamenttivaalien lähestyessä kysyimme ehdokkaiden kantoja asumiseen liittyviin teemoihin. Moni kokee, ettei Suomi ole ollut tarpeeksi aktiivinen vaikuttaja EU:ssa. Torjuntavoittojakin on saatu, selviää vastauksista. 

Onko valinnaisen vuokratontin lunastaminen taloyhtiölle järkevää? Vuokran maksaminen tonttirahastolle ei kartuta osakkaan eikä yhtiön omaisuutta, mutta rahoitusvastike taloyhtiölle lunastetusta tontista voi aiheuttaa joillekin osakkaille maksuvaikeuksia. Korkojen nousu on hillinnyt lunastusintoa, kerromme toukokuun lehdessä. 

Nämä ja monet muut mielenkiintoiset aiheet löydät taloyhtiöiden omasta lehdestä, Suomen Kiinteistölehdestä. Tunnuksen luomalla ja sisään kirjautumalla pääset lukemaan monipuolisesti uusia sisältöjämme.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

12.6.2025

Tiilikatto kuntoon kesäkuun Kiinteistölehdessä

Kesäkuun Suomen Kiinteistölehti vieraili hämeenlinnalaisessa taloyhtiössä, jossa tehtiin kattoremontti. Kerromme myös märkätilojen kunnossapidosta, pienen taloyhtiön isännöinnistä ja taloushallinnosta sekä annamme vinkkejä, kuinka taloyhtiö voi välttää viemärien tukkeutumisen.

4.10.2024

Kaupallinen yhteistyö

Tyytyväisyys Suomen Kiinteistölehteen kasvoi huomattavasti

Suomen Kiinteistöliiton jäsenet ovat aiempaa tyytyväisempiä Suomen Kiinteistölehteen, käy ilmi liiton syyskuussa julkistetusta jäsentutkimuksesta. Vastaajista yli 90 prosenttia kertoi olevansa tyytyväinen tai erittäin tyytyväinen lehteen.

Kiinteistömedia Oy

suomen kiinteistölehden levikki

6.2.2025

Suomen Kiinteistölehden levikki jatkaa kasvuaan 

Suomen Kiinteistölehden tilausten määrä on nousussa. Lehden tuore levikintarkastus kertoo, että Kiinteistölehden numerokohtainen levikki viime vuonna oli 34 954 kappaletta. Tänä vuonna lehti juhlii 100-vuotista taivaltaan.

22.5.2025

Toukokuun Kiinteistölehti pureutuu hyvään hallintoon

Toukokuun Kiinteistölehti kertoo, kuinka lappilaisen taloyhtiön puheenjohtaja käänsi velkaisen yhtiön talouden suunnan ja kuinka keskisuomalainen taloyhtiö selvisi kesämyrskyn aiheuttamista laajoista kosteusvaurioista. Lisäksi kerromme turkulaisyhtiöstä, jossa löydettiin ratkaisu maalämpöpumppujen aiheuttamiin meluhaittoihin.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti