Taloyhtiöllä vastuu liukastumisten ehkäisystä alueellaan

Liukas keli on näkynyt piikkinä tapaturmien määrässä. Taloyhtiöillä on vastuu piha-alueen turvallisuudesta, vakuutusyhtiö If muistuttaa.

Kun jalankulkija kaatuu ja loukkaa itsensä liukkaalla taloyhtiön pihalla, on kiinteistön omistaja vastuussa korvauksista, jos hän on laiminlyönyt velvollisuutensa. Ifin korvausasiantuntija Anne Koivisto kertoo, että taloyhtiöillä on korostunut vastuu pihojen ja katujen kunnossapidosta. Taloyhtiön täytyy tehdä kaikki mahdollinen riskien poistamiseksi sekä ennakoida riskit. Hiekoitus kerran päivässä ei riitä, jos se ei poista liukkautta. Vaaran paikat, kuten kadulle vettä vuotavat rännit täytyy ottaa mukaan liukkauden arviointiin. Korvausvastuu ei väisty, vaikka työ olisi ulkoistettu kiinteistönhuollolle.

Pienet taloyhtiöt hoitavat joskus talvikunnosssapidon talkootyönä. Tällöin vahingonkorvausvastuun asukkaan tai osakkeenomistajan liukastumisesta voi välttää vain, jos pystyy osoittamaan, että hiekoittaminen on hoidettu vahingon tapahtuessa asianmukaisesti tai olosuhteet ovat estäneet talvikunnossapidon, Koivisto sanoo.

Jalankulkijatkin voivat monella tavalla ehkäistä kaatumisriskiä. Esimerkiksi kenkien liukuesteet ovat edullinen tapa ehkäistä kaatumisesta johtuvia vammoja.

Lue lisää täältä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

6.5.2025

Kaupallinen yhteistyö

Vastuullisuus määrittää suunnan – edellytys vai mahdollisuus?

Vastuullisuus on tänä päivänä keskeinen osa strategista päätöksentekoa niin kasvun kuin riskienhallinnankin näkökulmasta. Vastuu Group auttaa organisaatioita viemään vastuullisuuden periaatteet käytäntöön suomalaisessa työelämässä ja yhteiskunnassa.

Vastuu Group

14.3.2025

Kaupallinen yhteistyö

Vastuu Group luo luottamusta ja helpottaa hankintoja

Uudistunut Luotettava Kumppani -palvelu tuo yrityksen tiedot entistä läpinäkyvämmin esille. Palvelussa on tilaajavastuutietojen lisäksi tiedot vastuuhenkilöistä, vastuullisuudesta, pakotteista ja taloudellisesta tilanteesta.

Vastuu Group

asukas tyhjä allas

5.12.2025

Kaupallinen yhteistyö

Asukas hyppäsi tyhjään altaaseen – kuka on korvausvelvollinen?

Taloyhtiön on syytä varautua hyvinkin epätodennäköisiin tilanteisiin. Eräässä tapauksessa tuli käsiteltäväksi asukkaan loikka kuivaan uima-altaaseen. Vahingon vastuukysymysten käsittely eteni aina Vakuutuslautakuntaan asti.

Howden Finland Oy

14.5.2025

Palovaroittimet siirtyvät taloyhtiön vastuulle ensi vuoden alussa

Pelastuslain uudistumisen myötä palovaroittimien kunnossapitovastuu siirtyy osakkaalta taloyhtiölle. Siirtymäaika on tämän vuoden loppuun, joten viimeistään nyt olisi yhtiön aika toimia. Muutos koskee paristokäyttöisiä palovaroittimia.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti