Taloudellinen ahdinko estetään huolellisuudella ja avoimuudella

taloudellinen ahdinko
Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

Asunto-osakeyhtiön konkurssia on pidetty pitkään lähinnä teoreettisena mahdollisuutena. Taloudellisesti haastavien aikojen myötä olemme kuitenkin joutuneet toteamaan, että taloyhtiökään ei ole turvassa taloudelliselta ahdingolta. Tämä on näkynyt viimeisen puolen vuoden aikana myös Kiinteistöliiton lakineuvonnassa, jossa kysymykset taloyhtiöiden taloudellisiin haasteisiin liittyen ovat jonkun verran lisääntyneet.

Asunto-osakeyhtiö Aijanlinnan tapaus toimii opettavaisena ja lopulta myös positiivisena esimerkkinä siitä, kuinka taloyhtiö yleensä joutuu vaikeuksiin ja kuinka niistä lopulta voidaan myös selvitä kuiville. Keskeistä on mielestäni ymmärtää se, että taloyhtiö on todellakin osakeyhtiö, jossa osakkaat ovat ikään kuin samassa veneessä, jonka vuoksi jokaista – sekä nykyistä että mahdollisesti tulevaa osakasta tulisi kiinnostaa yhtiön asiat ja niiden huolellinen hoito.

On tärkeää ymmärtää, mitä eri elimet yhtiön hallinnossa tekevät ja mistä ne vastaavat. Tämä koskee sekä hallituksen, isännöitsijän että toiminnantarkastajan ja tilintarkastajan tehtäviä.

Artikkeli on kirjautuneille

Lue tämä artikkeli ilmaiseksi!

Kiinteistömedia-tilin luomalla pääset lukemaan tämän artikkelin ilmaiseksi. Luo tunnus tai kirjaudu sisään!

Tapio Haltia

Kirjoittaja on neuvontalakimies Suomen Kiinteistöliitto ry:ssä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

1.4.2025

Kuntavaaleissa äänestetään myös asumisesta – puolet kiinteistöjen hoitomenoista määrittyy kunnissa

Alue- ja kuntavaalit järjestetään ensi viikon sunnuntaina. Kunnilla on lukuisia asumiseen liittyviä tehtäviä. Kuntien ja hyvinvointialueiden päätökset vaikuttavatkin monin tavoin taloyhtiöiden arkeen.

3.4.2025

Osakas – käytä kyselyoikeuttasi yhtiökokouksessa

Osakkaalla on yhtiökokouksessa laaja kyselyoikeus yhtiön asioista ja taloudesta. Myös vuokranantajaosakkaan kannattaa olla yhtiökokouksessa tarkkana, sillä kokouksen päätöksillä voi olla vaikutusta asuntosijoittajan verotukseen.

24.10.2025

Tonttien vuokrasopimusten päättyminen pohdituttaa porilaisia

Porissa jo useampi taloyhtiö on tehnyt päätöksen lunastaa vuokratontti kaupungilta omaksi. Porilaisissa taloyhtiöissä mietityttää, vastaako hinnoittelu edelleen markkinahintaa myös niillä alueilla, joissa vanhojen asuntojen myyntihinnat voivat olla alle 500 euroa neliöltä.

seniorit

12.12.2024

As Oy Rantatuiran seniorit viihtyvät turvallisesti ja iloisesti yhdessä

Oululaisessa As Oy Rantatuirassa asukkaat kokoontuvat viikoittain taloyhtiön kerhotilaan askartelemaan ja pelaamaan pelejä. Viime keväänä taloyhtiössä kokeiltiin tuolijoogaa, jota järjestettiin osana Kiinteistöliiton Ikä- ja muistiystävällinen taloyhtiö -hanketta. Myös ulkopuoliset yrittäjät voivat järjestää toimintaa taloyhtiöissä.

Tähtiartikkeli

Tilaajille