Soininvaara: asumisen kalleus on menestyvän kaupungin merkki

Osmo Soininvaara toteaa blogissaan, että asumisen korkea hinta on väistämätön, koska se tasapainottaa kaupunkien kasvun asuntokannan mukaiseksi. Helsingissä, Turussa ja Tampereella asumiskustannukset ovat kuudessa vuodessa nousseet 20 % tuloja nopeammin.

Samalla, kun korkeasti koulutetut suuntaavat asumaan suurimpiin kaupunkeihin ja asumisen hintataso nousee, vaikeutuu matalapalkkaisten asuminen suurissa kaupungeissa. Pienituloisten avustamiseen asuntomarkkinoilla Soininvaara pitää ensisijaisena asumistuen käyttöä, koska sosiaalinen asuntotuotanto johtaa väistämättä epäoikeudenmukaisiin tilanteisiin asuntojen jaossa ja asuinalueiden segregaatioon. Säännöstely puolestaan johtaa ylipitkiin asuntojonoihin.

Suurten kaupunkien tulisi Soininvaaran mukaan rakentaa enemmän asuntoja vapaarahoitteisesti ja hinnoitella niissä asuminen lähelle markkinavuokraa. Tonttikaupa tulisi Soininvaaran mukaan hoitaa huutokaupoilla ja kiinteistöverotuksessa painottaa maapohjan, siis tonttien verotusta rakennusten sijaan.

Lue lisää Osmo Soininvaaran blogista.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

asumisneuvonta

23.5.2025

Asumisneuvonnan tarve on lisääntynyt

Asumisneuvojilta haetaan apua vuokravelkojen, häädön tai asunnottomuuden uhkan takia sekä muihin asumisen häiriöihin. Kolmessa vuodessa yhteydenotot Helsingin kaupungin asumisneuvontaan ovat lisääntyneet yli puolella aiemmasta.

24.2.2026

Apulaispormestari Johanna Laisaari: Täydennysrakentamiselle todellinen tarve

Taloyhtiöillä on merkittävä rooli kaupungin täydennysrakentamishankkeissa, sanoo Helsingin kaupunkiympäristön apulaispormestari Johanna Laisaari. Hän kannustaa taloyhtiöitä katsomaan yhtiön pihaa ja yhteisiä alueita lasten näkökulmasta.

24.10.2025

Tonttien vuokrasopimusten päättyminen pohdituttaa porilaisia

Porissa jo useampi taloyhtiö on tehnyt päätöksen lunastaa vuokratontti kaupungilta omaksi. Porilaisissa taloyhtiöissä mietityttää, vastaako hinnoittelu edelleen markkinahintaa myös niillä alueilla, joissa vanhojen asuntojen myyntihinnat voivat olla alle 500 euroa neliöltä.

18.9.2025

Sata vuotta elämää taloyhtiöissä – miten asuminen on muuttunut?

Suomen Kiinteistölehti juhlii tänä vuonna satavuotista taivaltaan. Ensi vuonna tulee kuluneeksi sata vuotta myös ensimmäisen asunto-osakeyhtiölain voimaantulosta. As Oy Agrikolankatu 7 on esimerkki siitä, millaisia muutoksia taloyhtiöissä on koettu vuosisadan aikana.

Tähtiartikkeli

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti