Jatkossa myös kiinteistökaupoista on tehtävä varainsiirtoveroilmoitus

Varainsiirtoveron ilmoittaminen ja maksaminen muuttuvat marraskuun alussa, muistuttaa Taloussanomat.

Veroa maksetaan yhä kaksi prosenttia asunto-osakeyhtiön ja kiinteistöyhtiön osakkeiden ostosta ja neljä prosenttia kiinteistön kauppahinnasta, mutta jatkossa veron voi ilmoittaa ja maksaa sähköisesti Omavero-verkkopalvelussa.

Verohallinnon ylitarkastaja Jukka Backlundin mukaan suurin muutos on se, että jatkossa myös kiinteistökaupoista on tehtävä varainsiirtoveroilmoitus. Aiemmin sitä ei tarvittu.

Veroilmoituksen tekeminen on aina kiinteistön ostajan vastuulla, vaikka kaupassa olisi käytetty kiinteistönvälittäjää.

Lue koko juttu täältä.

 

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

6.10.2026

Kokouksia, kokouksia, kokouksia – näin etenee isännöitsijän työpäivä

Isännöitsijän kalenteri on täynnä hallituksen kokouksia, yhtiökokouksia ja työmaakokouksia. Työpäivän lopullinen sisältö ratkeaa kuitenkin usein vasta silloin, kun puhelin soi. Isännöitsijänä ja toimistopäällikkönä työskentelevä Marko Haikonen kertoo, mistä isännöitsijän työssä on kyse.

12.10.2026

Kaupallinen yhteistyö

Asunto-osakeyhtiölain muutos 1.10.2026 – mitä hallituksen pitää tietää?

Taloyhtiön pelisäännöt muuttuvat 1.10.2026 alkaen. Uudistus tuo muun muassa kaivattuja keinoja lyhytvuokrauksen ongelmatilanteisiin sekä selkeyttää sähköautojen latauspisteiden kustannusjakoa.

Hallitustuki

5.3.2026

Kuinka paljon toimivaltaa isännöitsijällä on asunto-osakeyhtiössä?

Asunto-osakeyhtiössä yhtiökokouksella on yleistoimivalta, kun taas hallituksen ja mahdollisen isännöitsijän toimivalta on rajoitetumpaa. Toimivallanjako taloyhtiössä on periaatteessa selkeä: ylintä päätösvaltaa käyttää yhtiökokous, hierarkiassa seuraavana on hallitus ja tämän jälkeen isännöitsijä.

Tilaajille

isännöinnin tehtävät

5.2.2026

Kysely: Nuoret tuntevat isännöinnin tehtävät huonosti

Isännöintiliiton kyselyn mukaan suomalaiset tuntevat isännöitsijän tehtävät huonosti. Erityisen paljon väärinkäsityksiä on alle 25-vuotiailla. Nuoret keski-ikäiset ovat tyytymättömimpiä isännöintiin.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti