Ikääntyneiden asumisen tarpeisiin vastattava

Eläkeliiton liittovaltuuston syyskokous vaatii muutosta suomalaiseen asuntopolitiikkaan. Ikäystävällisessä Suomessa on pystyttävä vastaamaan ikääntyneiden kansalaisten monimuotoisiin asumistarpeisiin nykyistä paremmin. Suurissa kaupungeissa ongelmana on asumisen kalleus ‒ maaseudulla ja taantuvilla paikkakunnilla puolestaan asuntojen arvon lasku.

Ikääntyneiden asumisasioita on ratkottu tähän asti kapea-alaisesti. Ikääntyneet nähdään asuntopolitiikassa vain hoivapalveluiden kohteena. Toisaalta kohtuuhintaisista ja esteettömistä omistus- ja vuokra-asunnoista on pulaa.

Ikääntyneet ihmiset ovat itsenäisiä kansalaisia siinä missä muutkin, ja he tarvitsevat joustavia asumisen ratkaisuja. Ikääntyneiden kotona asumista ei tueta riittävästi. Moni vanhus haluaa ja voi asua kotonaan, kunhan hän saa kotiinsa tarvitsemansa palvelut. Nyt tarvitaan pikaisesti erilaisia ikäystävällisiä, joustavia ja esteettömiä asumisen ratkaisuja.

  • Kuntien on otettava nykyistä aktiivisempi kaavoitus- ja suunnitteluote ikäystävällisten asuinympäristöjen luomisessa ja vanhojen asuinyhteisöjen parantamisessa. Asuntojen toimivuuden lisäksi on turvattava eläkeläisten liikkumis- ja asiointipalvelut.
  • Sote-uudistuksessa on turvattava riittävät kotihoidon ja kuntoutuksen palvelut, jotka osaltaan turvaavat ikääntyneiden itsenäisen asumisen.
  • Valtiovallan on monipuolistettava asumisen tuen keinoja niin, että syntyy kohtuuhintaisia asumisoikeus- ja osuuskuntamalliin perustuvia ratkaisuja.
  • Valtion budjetista myönnettäviä asuntojen korjaus- ja hissiavustuksia on lisättävä leikkaamisen sijaan.

Omassa kodissa ja lähiyhteisössä asuminen palveluiden turvin on monille ikääntyneille edullisempaa ja inhimillisempää kuin tehostettu palveluasuminen. Ikäystävällisessä Suomessa on oltava mahdollisuus elää omassa kodissaan ja saada sinne tarvitsemansa palvelut.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

ikääntyneiden paloturvallisuus

12.3.2025

Kaupallinen yhteistyö

Ikääntyneiden paloturvallisuuteen helppoja ratkaisuja

Vanhustyön keskusliiton korjausneuvonnassa tiedetään paloturvallisuuden haasteet ikääntyneiden kodeissa. Etävalvonta helpottaa työtä.

DNA

kuntavaalikiertue

16.1.2025

Kuntavaalikiertue pysähtyy maaliskuussa Espoossa ja Helsingissä

Alue- ja kuntavaalit järjestetään huhtikuussa. Kiinteistöliitto ja Vuokranantajat järjestävät kevään aikana ympäri maata kiertävän kuntavaalikiertueen. Tilaisuuksissa kuullaan, miten paikalliset kuntavaaliehdokkaat ratkoisivat asumisen polttavia kysymyksiä.

asumisen kustannukset kunnissa

21.1.2025

Kysely: asumisen kustannukset ovat karanneet käsistä

Asumiskustannukset ovat tärkein asumisen kysymys kunnissa, selviää Kiinteistöliiton tekemästä kuntavaalikyselystä. Vastaajista 70 prosenttia katsoi, että asumisen kustannukset ovat karanneet käsistä. Asumiskustannukset ovat nousseet 2020-luvulla 25 prosenttia.

asumisneuvonta

23.5.2025

Asumisneuvonnan tarve on lisääntynyt

Asumisneuvojilta haetaan apua vuokravelkojen, häädön tai asunnottomuuden uhkan takia sekä muihin asumisen häiriöihin. Kolmessa vuodessa yhteydenotot Helsingin kaupungin asumisneuvontaan ovat lisääntyneet yli puolella aiemmasta.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti