EU-komissio haluaa syyskuussa käynnistyneellä, korjausrakentamiseen keskittyvällä ”Korjausaalto” -ohjelmalla kasvattaa korjausrakentamisen määrää. Brysselissä vaikuttavan kiinteistönomistajien etujärjestön UIPI:n pääsihteeri Emmanuelle Causse kuitenkin on osittain skeptinen aikataulun ja toteutuksen suhteen, kertoo häntä haastatellut Fastighetstidningen.
Causse’n mukaan Korjausaalto on osa laajempaa, monialaista ympäristöohjelmaa, joka on uuden komission lippulaiva. Hän toteaa, että pari vuotta sitten tullut uusi enrgiatehokkuusdirektiivikin on toimeenpantu monissa maissa hitaasti, esimerkiksi Saksassa vasta kuukausi sitten.
Lisäksi Causse pelkää kasvavaa byrokratiaa ja hätäisesti laadittuja säädöksiä. Pitkäjänteinen toiminta kiinteistöjen korjaamisessa saattaa hänen mielestään vaikeutua.
Emmanuelle Causse lisää, että kiinteistöala haluaa totta kai olla mukana energiatehokkuuden parantamisessa.
Lue koko artikkeli Fastighetstidningenin verkkosivuilta.
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään