Vuoteen 2020 verrattuna yksinelävien asunnottomien määrä väheni Helsingissä, Turussa, Tampereella, Jyväskylässä ja Kuopiossa. Kaikista asunnottomista valtaosa on pääkaupunkiseudulla (47 %). Asunnottomia oli 103 kunnassa.
Naisten osuus asunnottomista oli 23 %. Asunnottomien nuorten, naisten ja maahanmuuttajataustaisten määrät laskivat edellisvuodesta.
Asunnottomista 65 % majailee tilapäisesti tuttavien tai sukulaisten luona. Asuntoloissa, majoituslaitoksissa tai laitoksissa asuu 8 % asunnottomista. Ulkona, porrashuoneissa tai ensisuojissa asusti 17 % asunnottomista.
Koronapandemian vaikutukset voivat näkyä asunnottomuustilastoissa pidemmällä aikavälillä. Usea kunta mainitsi antamissaan tiedoissa, että päihde- ja mielenterveysongelmat ovat korona-aikana lisääntyneet ja kaikkein haastavimmassa tilanteessa olevien tilanne on entisestään vaikeutunut.
LUE LISÄÄ Asunnottomat 2021 -selvityksestä
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään