Älä tilaa ilmalämmitintä halpakaupasta – tulipaloriski
Teksti Suomen Kiinteistölehti
Kuvat Bigstock
Juttu tiivistettynä
Halpaverkkokaupoista tilatut dieselkäyttöiset ilmalämmittimet ovat aiheuttaneet useita rakennuspaloja talven aikana.
Ilmalämmittimien käyttö- ja asennusohjeet ovat usein puutteelliset, mikä lisää häkä- ja tulipalovaaran riskiä.
Sisätiloissa on käytettävä sisäkäyttöön suunniteltuja laitteita, ja niiden asennuksessa on noudatettava valmistajan ohjeita.
Tämä on tekoälyn avulla tuotettu, toimittajan tarkistama tiivistelmä.
Halpaverkkokaupoista tilatut dieselkäyttöiset ilmalämmittimet ovat aiheuttaneet useita rakennuspaloja kuluvan talven aikana, kertoo vakuutusyhtiö If tiedotteessaan.
Monissa tapauksissa ilmalämmittimien käyttö- ja asennusohjeet ovat olleet puutteelliset tai puuttuneet kokonaan. Ilman ohjetta tehty asennus ja väärä käyttötapa aiheuttavat sekä häkä- että tulipalovaaran.
– Pahimmassa tapauksessa ostos voi osoittautua hengenvaaralliseksi, varoittaa Ifin omaisuusvakuutusten vakuutuspäällikkö Ismo Ruokoselkä.
Sisätiloissa käytettävä sisäkäyttöön tarkoitettuja laitteita
Halpaverkkokaupoissa myytäviä ilmalämmittimiä ei aina ole tarkoitettu sisätiloissa käytettäväksi. Ne eivät välttämättä täytä sähkö- tai paloturvallisuudelle asetettuja vaatimuksia eikä niiden pakoputkea ole suunniteltu rakennusten seinien läpi asennettavaksi.
– Kovilla pakkasilla on tietysti tärkeä huolehtia, että talossa ja varsinkin tiloissa, joissa on putkistoa ja muuta tekniikkaa, on riittävä lämmitys. Tämä on hyvä tehdä pääasiassa talon omalla lämmitysjärjestelmällä ja pattereilla, lisää Ruokoselkä.
Sisätiloja saa lämmittää ainoastaan sisäkäyttöön tarkoitetuilla laitteilla. Asennettaessa on noudatettava valmistajan ohjeita. Jos ohjeet ovat puutteelliset tai epäselvät, laite tulee jättää asentamatta.
Isännöintiala käy läpi merkittävää muutosta, joka näkyy sekä yritysrakenteiden uudistumisena että alan toimintatapojen kehittämisenä. Isännöintiliiton toiminnanjohtaja haluaa parantaa alan arvostusta, mutta sanoo sen vaativan paljon töitä.
Korkein hallinto-oikeus antoi kesäkuun lopulla ratkaisunsa isännöintialan kartellista. Kartellissa Isännöintiliitto ja kuusi isännöintiyritystä sopivat 2014–2017 keskenään isännöintipalvelujen hinnoista ja pyrkivät korottamaan valtakunnallisesti isännöintitoimialan hintatasoa.
Palkitun isännöitsijän, yrittäjä Sami Asujamaan, kädenjälki ja palo isännöintialan kehittämiseen näkyy uudistetussa Isännöinnin käsikirjassa. Teos kokoaa yhteen alan parhaat käytännöt ja viimeisimmät tiedot ja se sopii arjen tueksi niin uusille kuin kokeneille isännöitsijöille.
As Oy Hämeenlinnan Myllärinpuistossa tiedostettiin noin 20-vuotiaan betonitiilikaton huollontarve. Aurinko oli haalistanut mustan katon paikoin harmaaksi. Myös sammal oli alkanut kiinnittyä pinnoille.
Tähtiartikkeli
Tilaajille
Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista
Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!
Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.
Luo tunnus Kirjaudu sisään