Taloyhtiöiden energiahaaste alkoi pk-seudulla

Energiahaaste 2021 on pääkaupunkiseudun kerrostaloyhtiöille suunnattu avoin kilpailu, jossa pyritään vähentämään kaukolämpöenergian kulutusta taloyhtiöissä – eli saamaan säästöjä ja vähentämään ilmastopäästöjä.

DNA Oyj:n Wattinen-lämmityspalvelun järjestämässä kilpailussa etsitään pääkaupunkiseudun eniten lämmitysenergiaa tulevana talvena vähentävää taloyhtiötä. Energiahaasteen kumppaneina toimivat Helsingin Ammatti-Isännöitsijät HAI ry, Isännöintiliitto, Kiinteistöliitto Uusimaa ja Vantaan Isännöitsijäyhdistys ry.

Kilpailuun osallistuville taloyhtiöille tehdään ilmainen kaukolämmön kulutusanalyysi, jolla tunnistetaan oman taloyhtiön parhaat säästökohteet.

Voittajaksi valitaan se taloyhtiö, joka tällä lämmityskaudella tiputtaa lämmitysenergian kulutustaan eniten, fiksuimmin ja kustannustehokkaimmin – mielellään asumismukavuuden kärsimättä. Kilpailuun osallistuminen ei edellytä minkään tietyn ratkaisun käyttöä.

− Halusimme mukaan Energiahaasteeseen, koska uskomme, että taloyhtiöiden toimilla on ratkaiseva rooli Suomen ilmastotavoitteiden saavuttamisessa. Energiankulutuksen pienentäminen on tärkeää ilmaston, mutta myös taloyhtiöiden talouden kannalta. Asumisen kustannukset ovat nousseet jatkuvasti ja energia on taloyhtiöiden kulueristä suurimpia. Odotan näkeväni kilpailussa ennakkoluulottomia taloyhtiöitä, jotka ovat onnistuneet tekemään laaja-alaisella yhteistyöllä hienoja tuloksia, Isännöintiliiton asiakkuusjohtaja Aki Salo toteaa.

Kilpailun voittanut taloyhtiö saa maksutta joulukuun 2021 kaukolämmöt. Kilpailuaika on 1.12.2020–28.2.2021, ja taloyhtiön voi ilmoittaa kilpailuun joko hallituksen puheenjohtaja tai isännöitsijä.

Lisätietoa kilpailusta löytyy Energiahaasteen verkkosivuilta.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

taloyhtiöiden verkostotoiminta

24.1.2025

Taloyhtiöiden verkostotoimintaan valmistui opas

Taloyhtiöiden verkostotoimintaan on valmistunut uusi opas, joka pohjautuu Espoon Matinkylästä saatuihin kokemuksiin. Alueellisen energiayhteistyön toimintamallin oppaassa kuvataan taloyhtiöiden yhteistyön hyötyjä eri osapuolille. Verkostoon osallistui hankkeen aikana yli 60 taloyhtiötä.

bauer lämmitys

6.11.2024

Kaupallinen yhteistyö

Patterit alkoivat lämmetä kunnolla vasta Bauerin tultua

15 asunnon rivitaloyhtiö Iisalmen Ahonrinne laittoi lämmitysjärjestelmäänsä Bauerin syksyllä 2023. Syynä olivat taloyhtiön valmistumisesta lähtien riesana olleet lämmönsiirron ongelmat. Bauerin myötä ongelmat loppuivat ja asumisviihtyvyys parani huomattavasti.

Bauer Solutions Oy

asuntokauppa piristyi

11.2.2025

Asuntokauppa piristyi tammikuussa pääkaupunkiseudulla

Pääkaupunkiseudulla myytiin tammikuussa käytettyjä asuntoja 41 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten. Joka neljäs koko maan asuntokaupoista tehtiin pääkaupunkiseudulla. Espoossa kokonaiskauppamäärät kasvoivat peräti 69 prosenttia.

iso korjaushanke

29.10.2024

Ison hankkeen valmistelu kannattaa aloittaa ajoissa

Kun linjasaneeraus alkoi tulla ajankohtaiseksi reilun neljänkymmenen vuoden ikäisessä As Oy Meri-Naantalissa, ei hankkeeseen syöksytty suin päin, vaan huolella ja harkiten. Taloyhtiön hallituksen puheenjohtaja Juha Näsi korostaa ennakkosuunnittelua ja yhteistyötä osaavien ammattilaisten kanssa.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti