Kalasatamaan rakennetaan kortteli, jonka kolmella talolla on yhteiset asukastilat

Hermannin rantatien ja Verkkosaarenkadun kulmassa on kolme kerrostaloa, jotka on rakennettu kiinni toisiinsa. Kolmen kahdeksankerroksisen vuokrakerrostalon kokonaisuuden erikoisuutena on kaikille taloille yhteiset asukastilat, kertoo Helsingin Sanomat.

Kiinteistöyhtiö Ars Longa, Setlementtiasunnot ja NAL Asunnot päätyivät yhteishankkeeseen todettuaan että resurssit yhdistämällä mahdollistettiin paremmat tilat asukkaille. Nyt yhteisiä tiloja on 266 neliömetriä.

– Taustalla on raha. Miksi jokainen tekisi esimerkiksi omat pienet saunansa, kun yhdessä saadaan isot hienot saunatilat, NAL Asuntojen toimitusjohtaja Samuli Killström sanoo.

Katutasossa talojen läpi kulkee yhdyskäytävä, joka palvelee samalla galleriana. Sen seinille on tarkoitus ripustaa asukkaiden taidetta. Käytävän varrelle tulee myös monikäyttöinen asukastila, jossa on yhteiset kokkailuhetket mahdollistava keittiö. Ensimmäisessä kerroksessa on myös toinen galleriaksi soveltuva tila.

Kerho- ja työskentelytilojen lisäksi rakennuskompleksiin tulee iso pesutupa, saunaosasto, liikuntasali ja kuntosali. Ykköskerroksen lisäksi yhteistiloja on ylimmässä kerroksessa. Siellä sijaitsevat muun muassa liikuntasali, saunatilat ja sen viereen rakennettava talvipuutarha.

Lue koko juttu täältä.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

ryhmärakentaminen

3.6.2025

Ryhmärakentamisella turvallista ja yhteisöllistä asumista loppuiäksi

Ryhmärakentaminen tarjoaa vaihtoehdon perinteiselle grynderirakentamiselle. Turussa neljä pariskuntaa löi hynttyyt yhteen ja lähti toteuttamaan toimivaa, turvallista ja energiatehokasta rivitaloyhtiötä omien toiveiden mukaisesti.

pieni taloyhtiö

25.4.2025

Raunistulan neljän kodin yhtiössä asiat hoidetaan omin voimin

Raunistulan puutaloalueella sijaitsevan entisen lakkatehtaan kiinteistössä tehdään päätökset yhdessä ja tartutaan talkoohengellä harjaan ja lumilapioon. Ari Kokko on toiminut taloyhtiön hallituksen puheenjohtajana neljä vuotta.

huumeet häiriötilanteet

28.1.2026

Huumeet tulivat taloyhtiöön – Asukkaille ohjeet häiriötilanteisiin

Jokainen asukas voi edistää taloyhtiön asumisturvallisuutta ilmoittamalla nopeasti häiriöistä yhtiössä tai epäilyttävistä tapahtumista lähialueella. Ongelmatilanteita voidaan ratkoa ja päihteiden väärinkäyttäjiin kohdistuvia pelkoja ja epäluuloja hälventää aktiivisella naapurusto- ja verkostotyöllä.

28.8.2025

Taloyhtiö teetti radonremontin  – korjausmenetelmäksi valittiin sokkeli-imuri

Keravalaisessa taloyhtiössä ei viivytelty radonremonttiin ryhtymisessä. "Suosittelen kaikkia taloyhtiöitä mittaamaan radonin. Pään työntäminen pensaaseen ei auta", sanoo hallituksen puheenjohtaja Katja Mahlamäki.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti