Taloyhtiölle ei arvonlisäverovelvollisuutta sähköauton lataussähkön välittämisestä

latauslaitteiden myynti

Keskusverolautakunta on ottanut taloyhtiöiden kannalta myönteisen kannan sähköautojen lataussähkön välittämiseen.

Ratkaisussaan KVL:2019/28 keskusverolautakunta katsoi, ettei taloyhtiölle syntynyt arvonlisäverovelvollisuutta, kun se luovutti sähköä osakkaan sähköauton latauspisteeseeen. Kyseessä oli lautakunnan mukaan kiinteistön verottoman käyttöoikeuden luovutuksen yhteydessä tapahtuva sähkön luovutus osakkaille, josta ei ollut arvonlisäverolain mukaan suoritettava arvonlisäveroa. Taloyhtiön katsottiin myyvän lataussähkön osakkaalle latauspisteen palveluntarjoajana toimivan yrityksen toimiessa maksun välittäjänä osakkaan puolesta. Merkitystä ei ollut sillä, että taloyhtiö veloitti lataussähköstä osakkaalta erillisen vastikkeen tai että se sai siitä muun hyvityksen osakkaan puolesta toimivalta palveluntarjoajalta.

Lue lisää keskusverolautakunnan päätöksestä ja Kiinteistöliiton blogista.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

7.11.2025

Sähköautojen latauslaitteiden myynti laski – hidaslataus kasvoi reippaasti

Kiinteistöihin asennettavien sähköauton latauslaitteiden alkuvuoden myynti oli syyskuun lopussa 20 616 kappaletta. Se on 5,9 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Hidaslatauslaitteiden myynti sen sijaan kasvoi 5,0 prosenttia.

23.4.2025

Sähköautojen latauslaitteiden myynti kääntyi kasvuun

Kiinteistöihin asennettavia sähköauton latauslaitteita myytiin vuoden ensimmäisellä neljänneksellä 9,2 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin samalla jaksolla. Ladattavien autojen määrä on kasvanut noin 31 prosenttia ja täyssähköisten autojen noin 41 prosenttia vuoden 2024 alkuun verrattuna.

sähköautojen latauslaitteiden myynti laski.

22.8.2025

Sähköautojen latauslaitteiden myynti laski alkuvuonna

Kiinteistöihin asennettavia sähköauton latauslaitteita myytiin vuoden ensimmäisellä puoliskolla 13 306 kappaletta. Se on kuusi prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin, kertoo Sähköteknisen Kaupan Liitto. 

20.10.2025

Tehomaksut taloyhtiössä – kuka maksaa sähköauton latauksesta?

Tehomaksulla tarkoitetaan maksua, joka peritään sähkönkäyttäjän varaamasta sähkönsiirtokapasiteetista. Esimerkiksi sähköajoneuvojen yhtäaikainen lataus voi aiheuttaa suuriakin kulutuspiikkejä ja kuormittaa sähköverkkoa. Verkkoyhtiöiden perimällä tehomaksulla pyritään tasaamaan kulutusta ja keventämään verkon yhtäaikaista kuormittumista.

Tilaajille

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti

Osallistu lukijatutkimukseen

Luetko painettua Suomen Kiinteistölehteä? Vastaa lyhyeen kyselyyn ja auta meitä kehittämään lehteä entistä paremmaksi! Samalla osallistut kahden 100 euron GoGift-lahjakortin arvontaan.

Vastaa kyselyyn