Rikolliset tunkevat nyt tuuletusikkunoista sisään

Poliisin tietoon on tullut viime päivinä useita tapauksia, joissa murtovarkaat ovat päässeet tai pyrkineet asuntoihin tuuletusikkunan kautta Helsingissä, kirjoittaa Helsingin Sanomat.

Helsingin poliisi varoittaa muun muassa Twitterissä, että varkaat ovat alkaneet etsimään kuumuuden vuoksi auki jätettyjä tai unohtuneita ikkunoita.

Poliisin tietoon on tullut viime päivinä useita tapauksia, joissa murtovarkaat ovat päässeet tai pyrkineet asuntoihin tuuletusikkunan kautta.

Ikkunoiden huolellinen sulkeminen onkin tärkeää silloin, jos ne ovat maantasossa tai edes jollain tapaa kiipeämällä tavoitettavissa.

Lue alkuperäinen artikkeli Helsingin Sanomista.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

digiturvallisuus

13.11.2024

Digiturvallisuus on tärkeää taloyhtiössäkin

Taloyhtiön tietoverkkoja vastaan voidaan yrittää hyökätä, minkä vuoksi laitteet on hyvä suojata. Digiturvallisuudesta ovat vastuussa niin teleoperaattori, isännöitsijä, huoltoyhtiö, taloyhtiön hallitus kuin osakkaatkin. Rakennusteollisuus RT:n digitaalisen turvallisuuden asianhoitaja Ari Järvinen suosittelee tekemään taloyhtiölle digiturvallisuusohjeet.

viemäriputkien sukitus

29.1.2025

Hyvin tehty sukitus voi jatkaa viemäriputkien ikää jopa 50 vuotta

Sukittaminen on korjausvaihtoehtona edullisempi verrattuna viemäriputkien vaihtoon, sillä siinä ei tarvitse rikkoa rakenteita eikä uusia kylpyhuoneita ja muuta talotekniikkaa. Parhaimmillaan sukitus on pitkäikäinen korjausratkaisu.

26.9.2025

Rottia taloyhtiön pihalla? Torjunta kannattaa aloittaa nopeasti

Rottien määrä voi kasvaa leutojen talvien myötä. Parhaita keinoja suojautua jyrsijöiltä ovat jätepisteen siistinä pito ja rakenteiden kunnosta huolehtiminen. Asukkaiden on hyvä ilmoittaa kaikista rottahavainnoista isännöintiin, joka tilaa tarvittaessa torjunnan.

29.11.2024

Asuntomurrot lisääntyvät koko maassa

Asuntomurtoja tehtiin Suomessa tammi-lokakuun välisenä aikana yli 20 prosenttia enemmän viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna, kertoo Finanssiala. Murtoja voi ehkäistä omatoimisella varautumisella ja kunnollisella lukituksella. Pidemmän poissaolon aikana kannattaa ottaa avuksi naapurit.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti