Kiinteistöpalvelualan TES-neuvotteluissa tauko

Kiinteistötyönantajat ry ja Palvelualojen ammattiliitto PAM ry ovat neuvotelleet tammikuun aikana kiinteistöpalvelualan työntekijöitä koskevasta työehtosopimuksesta. PAM ilmoitti eilen neuvottelutauosta.

PAMin neuvottelijat ovat vaatineet, että työmarkkinapöydässä käsitellään työehtosopimuksen ulkopuolisia asioita. Syy neuvottelutaukoon on se, että Kiinteistötyönantajien hallitus on kieltäytynyt suostumasta TES-pöydän ulkopuolisiin vaatimuksiin.

PAMin neuvottelijat painostavat Kiinteistötyönantajia toimimaan kiinteistöpalvelualan osaamisen ja koulutuksen kehittämiseen liittyvissä asioissa tavalla, joka on vastoin toimialan, sen työntekijöiden ja yritysten etua. Kiinteistötyönantajat ei voi suostua näihin vaatimuksiin.

Kiinteistötyönantajat ei tavoittele PAMin julkisuudessa irrallaan esittämiä heikennyksiä, vaan päinvastoin on ilmoittanut neuvottelijoille olevansa valmis neuvottelemaan yleisen linjan mukaisesta TES-ratkaisusta.

– Neuvottelut ovat sujuneet työehtosopimusneuvotteluille tyypilliseen tapaan ennen PAMin neuvottelijoiden viime perjantaina esittämiä TES-pöydän ulkopuolisia vaatimuksia, Kiinteistötyönantajat ry:n toimitusjohtaja Pia Gramén toteaa.

– On tärkeää, että PAM palaa neuvottelupöytään mahdollisimman pian, jotta uusi työehtosopimus saadaan sovittua. Haluan korostaa, että Kiinteistötyönantajilla on vahva tahtotila jatkaa neuvotteluja, Gramén jatkaa.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

10.10.2025

Kaupallinen yhteistyö

Helppous ja elinkaarikulut – taloyhtiö valitsi etävalvotut palovaroittimet

Järvenpääläinen taloyhtiö valmisteli hankintapäätöstä arvioimalla eri vaihtoehtojen kustannuksia ja saatavia hyötyjä. Alkuvuodesta 2025 yhtiöön vaihdettiin Wattisen etävalvottavat palovaroittimet.

DNA

Palovaroitinvastuun siirtymisestä

11.2.2026

Palovaroittimien testaaminen on asukkaan vastuulla

Vastuu palovaroittimista siirtyi vuodenvaihteessa kokonaisuudessaan taloyhtiöille. Asukkaan vastuulla on silti edelleen testata varoittimet säännöllisesti ja ilmoittaa vioista taloyhtiölle. Kuulovammaisilla on omat hälytysjärjestelmät, joita ei saa poistaa.

Kiinteistön talotekniikan järjestelmät ja automatiikan säädöt on hyvä laittaa ajoissa kuntoon lämmityskauden varalle.

1.9.2025

Lämmityskausi lähestyy – muista nämä talotekniikan säädöt

Kiinteistön talotekniikan järjestelmät ja automatiikan säädöt on hyvä laittaa ajoissa kuntoon lämmityskauden varalle. Kulutuksen seuranta on tärkeää paitsi energian ja kustannusten säästön myös järjestelmien vikaantumisen havaitsemisen vuoksi.

Kiinteistöpalvelualan näkymät ovat kohenemassa.

14.10.2025

Kiinteistöpalvelualan näkymät kohenemassa – kysynnän odotetaan kasvavan

Kiinteistöpalvelualan tulevaisuudennäkymät ovat varovaisen myönteiset. Noin kolmannes yrityksistä odottaa kysynnän kasvavan seuraavan vuoden aikana. Kasvua ennakoidaan erityisesti energianhallintapalveluissa sekä toimitila- ja käyttäjäpalveluissa.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti