Induktiokeittolevyistä löytyi puutteita yhteiseurooppalaisessa valvontaprojektissa

Induktiokeittolevyistä löydettiin runsaasti puutteita Turvallisuus- ja kemikaaliviraston (Tukes) ja yhdeksän muun EU:n markkinavalvontaviranomaisen yhteiskampanjassa. Tarkastetuista tuotteista vain noin puolet täytti kaikki niille asetetut sähkömagneettista yhteensopivuutta (EMC, electromagnetic compatibility) koskevat vaatimukset. Sähkömagneettinen yhteensopivuus takaa, että sähkölaite toimii moitteettomasti yhdessä muiden samaan käyttöympäristöön tarkoitettujen laitteiden kanssa.

EU:n markkinavalvontaviranomaiset testasivat kampanjan puitteissa 49 induktiokeittolevyä. Testitulokset osoittivat, että noin kolmannes tarkastetuista tuotteista lähetti toimintaympäristöönsä sallittua enemmän sähkömagneettisia häiriöitä. Huomattavia puutteita löytyi myös tuotteiden merkinnöistä ja asiakirjoista. Noin 70 prosentilla tuotteista merkinnät ja asiakirjat olivat vaatimusten mukaisia.

– Vaikka kampanjan tulos oli huono, niin se oli parempi kuin aikaisemmissa kampanjoissa. Tämä selittyy ehkä sillä, että tässä tuoteryhmässä on melko paljon eurooppalaisia valmistajia. Valmistajilla on kuitenkin vielä tehtävää, jotta tuotteet olisivat vaatimusten mukaisia, sanoo johtava asiantuntija Hanna Mustonen Tukesista.

Induktiokeittolevyjen valvontaprojekti aloitettiin kesällä 2016 ja se kesti vuoden. Suomessa tarkastettiin neljä laitetta, joista yksi poistettiin markkinoilta ja yhdelle annettiin huomautus. Markkinoilta poistaminen tarkoittaa, että toiminnanharjoittajan on lopetettava tuotteen markkinointi ja kerättävä myymättömät tuotteet pois myynnistä. Tiedot Suomessa markkinoilta poistetusta laitteesta löytyvät Tukesin markkinavalvontarekisteristä.

– Sähkömagneettisen yhteensopivuuden puutteet näkyvät yleensä häiriöinä muiden sähkölaitteiden toiminnassa. Esimerkiksi raidat television kuvassa, radion rätinä tai tietokoneen virhetoiminnot voivat olla merkkejä EMC-häiriöistä, Hanna Mustonen kertoo.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

27.4.2026

Kaupallinen yhteistyö

Onko taloyhtiössäsi puutteelliset palokatkot? Näin hoidat ne kuntoon

Safetumin tuore paloturvallisuusraportti paljastaa, että monen suomalaisen koti ei ole turvallinen paikka tulipalotilanteessa. Raportin havaintojen mukaan lähes joka kolmannessa kiinteistössä on puutteita palokatkoissa. Mikäli taloyhtiössäsi ei ole tarkastettu palokatkojen kuntoa, nyt on hyvä hetki toteuttaa tarkastus.

Safetum

20.11.2025

Uusien pientalojen palo-osastoinneissa paljon puutteita

Selvityksen mukaan palo-osastointien puutteet selittyvät virheellisellä suunnittelulla tai huolimattomalla toteutuksella. Säädöksissäkin olisi parantamisen varaa. Isoimmat ongelmat liittyvät rakenneliitoksiin sekä räystäisiin ja katoksiin.

13.11.2025

Palovaroittimien asennuksissa voi olla puutteita – ensi vuoden alusta varoittimet yhtiön vastuulla

Taloyhtiöiden vastuulla olevissa sähköverkkoon kytketyissä palovaroittimissa voi olla puutteita. Päijät-Hämeessä pelastuslaitos havaitsi valvonnassaan, että laitteita on asennettu virheellisesti eikä niitä aina ole muistettu uusia.

4.3.2026

Kaupallinen yhteistyö

Mikä on palokatko ja miksi sen kunto on tärkeä varmistaa?

Taloyhtiöiden palokatkot puhututtavat juuri nyt, eikä syyttä. Puutteet palokatkoissa aiheuttavat tilanteita, joissa palo pääsee leviämään rakennuksessa nopeasti tilasta ja huoneistosta toiseen, aiheuttaen laajat vahingot rakennukselle sekä vaaraa ihmisille.

Safetum

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti