Talous kiittää Trumpia hetken – itku lyhyestä ilosta

Suomen talouskehitys saa apua ulkoa, mutta sisällä työntöapu taantuu.

Suomen talous jatkaa kohtuullisessa kasvussa koko kuluvan vuoden. Yllättävää apua näyttää tulevan Atlantin takaa USA:n presidentiksi valitun Donald Trumpin toimien ansiosta. Trumpin elvytys, sääntelyn purku ja ilmeisen läheiset välit Venäjän kanssa tukevat taloutta tämän vuoden aikana. Maksu lankeaa vasta viiveellä. Kapean talousnäkökulman ulkopuolisista tekijöistä puhumattakaan.

Optimismi vahvistui syksyllä

Markkinoilla levisi syksyn aikana vahva optimismi, mikä pohjautuu odotuksiin kahdesta tekijästä: kevyempi sääntely ja elvyttävämpi finanssipolitiikka. Muutokset näkyvät selkeimmin USA:ssa. Trumpin voitto on saanut sääntelyn alaisten yritysten osakkeet nousukiitoon: energia, lääketeollisuus ja pankit hyötyvät löysemmistä rajoitteista. Samalla ilmasto itkee, eriarvoisuus lisääntyy ja uuden finanssikriisin uhka kasvaa. Lopulta lasku lankeaa, mutta tässä ja nyt talous saa tukea, vaikka Trumpin arvaamattomuus tunnustetaankin.

Viime vuoden lopulla Suomen vienti kiihdytti kasvuun ja vienti ottaa vastuuta kuluvana vuonna, kun Venäjän-vastaiset pakotteet mahdollisesti purkautuvat. Nousu nojaa silti yhä kotimarkkinoihin. Rakentaminen ja kulutus kestävät vielä vuonna 2017 ja työttömyys laskee loivasti. Suurempia pilviä kasautuu vuoteen 2018.

Kuntavaalit tuovat uudistuksia

Kevään kuntavaalien jälkeen on hallituksen hedelmällisin hetki iskeä tiukemmilla uudistuksilla. Enää ei kiky sido käsiä tai kuntavaalit rajoita rohkeutta. Hetki osuu haastavasti yhteen talouden toipumisen ja kolmikannan uuden ”Suomen mallin” kanssa. Pettymykset voivat helposti purkautua palkkariitoina ja lakkoaaltoina.

Työttömyyden laskusta huolimatta tilanne on yhä haastava. Pitkä laskukausi on nostanut pitkäaikaistyöttömien osuuden ennätyslukemiin. Jo ensi vuonna kireät työmarkkinat ja osaavien työntekijöiden pula rajoittavat kasvua. Jos valuutta, palkat tai työaika eivät juuri jousta, jää jäljelle vain kasvava työttömyys talousshokeissa. Korkean työttömyyden ansasta täytyy päästä pian pakoon, uudistuksia vaaditaan.

Haluatko kommentoida artikkelia? Luo tunnus ja kirjaudu sisään.

Tilaa uutiskirjeemme

Kiinteistölehden suosittu uutiskirje tuo kiinteistöalan uutiset sinulle kahden viikon välein!

Tilaa uutiskirje

Katso myös nämä

2.10.2025

Taloyhtiöiden lainansaanti on vaikeutunut – alueelliset erot suuria 

Taloyhtiöiden lainansaantiongelmat ovat jatkuneet ja jonkin verran yleistyneet, selviää Kiinteistöliiton talous- ja rahoituskyselystä. Pienten yhtiöiden tilanne on hankalin. Myös alueelliset erot rahoituksen saatavuudessa ovat merkittäviä.

14.10.2025

Taloyhtiön talousarvio ensi vuodelle – huomioi nämä korotukset

Taloyhtiöiden hoitokulut kasvavat ensi vuonna maltillisesti, ja paikkakunta- ja taloyhtiökohtaiset erot voivat olla suuria. Näin arvioi Kiinteistöliitto, joka on julkaissut ohjeen taloyhtiöiden talousarviosuunnittelun tueksi.

taloyhtiön talousvaikeudet

22.5.2025

Tiukka kulukuri ja uusi hallitus käänsivät taloyhtiön talouden suunnan – ”Konkurssi ei ollut kaukana”

Vitsit ovat vähissä, kun taloyhtiöllä ei ole muuta kuin velkaa. Uusi hallitus sai vedettyä kemijärveläisen yhtiön suosta reilussa vuodessa. Puheenjohtaja Satu Karjalainen valittiin valtakunnallisesti vuoden hallituksen puheenjohtajaksi.

Tähtiartikkeli

Tilaajille

5.6.2025

Pienen taloyhtiön isännöinti – milloin kannattaa tehdä itse, milloin ulkoistaa?

Pienten taloyhtiöiden paperityöt eivät takavuosina juuri kiinnostaneet isännöinti- ja tilitoimistoja. Nyttemmin palvelupaketteja on pilkottu myös muutaman osakkaan taloyhtiöille sopiviksi, ja hinnat ovat pudonneet selvästi aiemmasta.

Olet lukenut 1/5 maksuttomasta artikkelista

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!

Tilaa lehti