Taloyhtiön yhteisillä puutarhatyökaluilla kohotetaan pihapiirin ilmettä ja säästetään säilytystilaa.
Espoon Tapiolassa asuvan Erkki Longan rivitaloyhtiössä asukkaat hoitavat huoneistopihojensa ohella yhteisiä piha-alueita. As Oy Tuohipuisto on hankkinut puutarhatyökaluja kaikkien käyttöön.
– Meillä on melko hyvä valikoima. Pensasleikkuri, moottori- ja kelaruohonleikkurit sekä kolme kottikärryä ovat tärkeimmät. Kottikärryjä kannattaa olla useampiakin, sillä talkoissa ne loppuvat aina kesken, eivätkä maksa juuri mitään, Lonka kertoo.
Artikkeli on tilaajille
Haluatko lukea koko artikkelin?
Suomen Kiinteistölehden tilaajana saat lukuoikeuden kaikkiin artikkeleihin. Sinun tarvitsee vain luoda käyttäjätunnus ja kirjautua sisään! Oletko Kiinteistöliiton jäsen? Ota etu käyttöösi tästä