lämpöpumput ulkoseinälle

Lämpöpumput piiloon ulkoseinälle

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti. Oletko Kiinteistöliiton asiakas? Aktivoi etu tästä

Tilaa lehti

Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

As Oy Untamola suunnitteli laajaa korjauskokonaisuutta, jossa lämmön talteenotto, lämpöpumput ja putkiremontti olisi hoidettu yhtenä pakettina ulkoseinälle. Matkaan tuli kuitenkin mutkia, jolloin kokonaisuus oli sopeutettava uusiin raameihin.

Turun keskustassa sijaitsevassa As Oy Untamolassa haluttiin toteuttaa monipuolinen, kattava ja kannattava energiaremontti.

– Alun perin tarkoitus oli käyttää ratkaisua, jossa huoneistokohtaisten lämpöpumppujen lisäksi muukin talotekniikan putkitus ja kaapelointi olisi toteutettu yhtenäisenä, julkisivun ulkopuolisena kokonaisuutena. Tämä ei kuitenkaan mennyt läpi rakennuslupaa haettaessa, kertoo taloyhtiön hallituksen jäsen Tarja Hautanen.

Artikkeli on tilaajille

Haluatko lukea koko artikkelin?

Suomen Kiinteistölehden tilaajana saat lukuoikeuden kaikkiin artikkeleihin. Sinun tarvitsee vain luoda käyttäjätunnus ja kirjautua sisään! Oletko Kiinteistöliiton jäsen? Ota etu käyttöösi tästä

Lauri Lehtinen

Kirjoittaja on toimittaja ja prosessitekniikan insinööri.

Katso myös nämä

taloyhtiön olosuhteet

10.2.2026

Kaupallinen yhteistyö

Maksaako taloyhtiö liikaa lämmöstä, vai syntyvätkö olosuhteet väärällä tavalla?

Talvi näyttää taloyhtiön olosuhteiden todellisen luonteen. Hyvät olosuhteet ovat merkki siitä, että kiinteistöä hoidetaan suunnitelmallisesti ja järkevästi. Lämmityksen, ilmanvaihdon ja rakennuksen käytön pitäisi toimia yhtenä kokonaisuutena ja tukea toisiaan.

CERVI

14.10.2025

Kaupallinen yhteistyö

Fortumin kaukolämmön hinta pysynyt ennallaan pian 1000 päivää

Fortumin kaukolämmön hinta pysyy ennallaan tälläkin lämmityskaudella. Tapaninpäivänä tulee täyteen 1000 päivää siitä, kun hinta viimeksi muuttui. Edellisen kerran hintaa muutettiin keväällä 2023.

Fortum

27.1.2026

Ilmalämpöpumppujen kauppa kasvoi viime vuonna

Lämpöpumppujen myynti kasvoi viime vuonna yli kymmenellä prosentilla, kertoo Suomen lämpöpumppuyhdistys. Kasvu syntyi ilmalämpöpumppujen myynnistä, joka lisääntyi liki 14 prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Maalämpö- ja poistoilmalämpöpumppujen kysyntä väheni.

10.2.2026

Latauspisteet, parkkipaikat, ilmalämpöpumput – yhtiökokous oikea paikka linjanvetoon

Varsinainen yhtiökokous on taloyhtiön tärkein päätöksentekopaikka, jossa osakkaalla on mahdollisuus vaikuttaa oman yhtiönsä asioihin, kuten tuleviin korjauksiin ja talouteen. Lisäksi yhtiökokouksessa kannattaa päättää taloyhtiön linja usein eteen tuleviin kysymyksiin.