Maalämpöjärjestelmän toteutus onnistuu varmemmin, jos mukana on hankekonsultti valvomassa päätöksentekoa, suunnittelua, toteutusta, kilpailutusta ja käyttöönottoa.
Erilaisten lämpöpumppujen myynti kasvoi Suomessa vuonna 2022 yli 50 prosenttia, mutta vuonna 2023 myynti palautui vuoden 2021 tasolle. Suomen lämpöpumppuyhdistys SULPU ry:n toiminnanjohtaja Jussi Hirvosen mukaan Aran suuriin kohteisiin kohdistamat avustukset vauhdittivat vuoden 2022 maalämpösiirtymää. Ara-hanat on sittemmin pantu lopullisesti kiinni.
– Maalämpö on kuitenkin kannattavaa ilman avustuksiakin, mutta markkinat elävät suhdanteiden tahdissa. Tällä hetkellä rakentaminen on lamassa, ihmisten mentaliteetti maassa ja korot korkealla. Kun investoinnit lähtevät liikkeelle, kaukolämmön vaihtaminen maalämpöön jatkuu entiseen tapaan, Hirvonen ennustaa.
Artikkeli on tilaajille
Haluatko lukea koko artikkelin?
Suomen Kiinteistölehden tilaajana saat lukuoikeuden kaikkiin artikkeleihin. Sinun tarvitsee vain luoda käyttäjätunnus ja kirjautua sisään! Oletko Kiinteistöliiton jäsen? Ota etu käyttöösi tästä