
Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Luo tunnus, kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti edullisesti!
Seitsemän asunnon puutaloyhtiössä As Oy Nummenpuistokatu 9:ssä pidetään kuluja kurissa sillä, että tekninen isännöinti ja talonmiehen hommat on otettu omiin osaaviin käsiin. Korjaukset tehdään vähin erin ja rahoitetaan ennakkoon kerätyllä korotetulla vastikkeella.
Turkulaisen puutalon pihassa on lämpimänä alkukesän maanantaina lähes raukea tunnelma, vaikka useampi ihminen on liikkeellä. Omenapuiden varjossa istuu oto-isännöitsijä Terho Kummala seuranaan taloyhtiön hallituksen puheenjohtaja Matti Rohunen.
Pihan nurkkaan on asettunut pöydän ääreen Petrus Kurppa, jonka kaukoputki osoittaa suoraan aurinkoon ja tietokoneen ruutua kehystävät tummat varjostimet. Tähtitieteen harrastaja on talon pitkäaikainen asukas.
Artikkeli on tilaajille
Haluatko lukea koko artikkelin?
Tilaamalla Suomen Kiinteistölehden saat lukuoikeuden kaikkiin artikkeleihin. Sinun tarvitsee vain luoda käyttäjätunnus ja kirjautua sisään!