as oy Espoon Noropuisto

As Oy Espoon Noropuisto pysyy kaukolämmössä

Haluatko lukea rajattomasti artikkeleita? Kirjaudu sisään tai tilaa Kiinteistölehti. Oletko Kiinteistöliiton asiakas? Aktivoi etu tästä

Tilaa lehti

Artikkeleita pystyy kuuntelemaan ainoastaan kirjautuneena

Espoolaisessa taloyhtiössä selvitettiin perusteellisesti lämmitystavan vaihtamista. Kannattavuuslaskelmat osoittivat, että viisainta oli olla tekemättä mitään, ainakin toistaiseksi.

Monimuotoinen. Sillä sanalla sopii kuvailla As Oy Espoon Noropuistoa. Taloyhtiöllä on vehreässä rinnemaastossa kolme vierekkäistä tonttia, joille on rakennettu yhteensä 20 asuntoa.

Yhdellä tontilla on 10 erillistaloa, toisella kolmen asunnon rivitalo. Kolmannella tontilla on toinen kolmen asunnon rivitalo ja kaksi paritaloa. Erillistalot ovat valmistuneet vuonna 2002, rivi- ja paritalot 2003.

Artikkeli on tilaajille

Haluatko lukea koko artikkelin?

Suomen Kiinteistölehden tilaajana saat lukuoikeuden kaikkiin artikkeleihin. Sinun tarvitsee vain luoda käyttäjätunnus ja kirjautua sisään! Oletko Kiinteistöliiton jäsen? Ota etu käyttöösi tästä

Katso myös nämä

talousveden laatu

20.3.2025

Espoossa, Kauniaisissa ja Kirkkonummella talousvettä voi käyttää huoletta

Viime vuonna Espoon, Kauniaisten ja Kirkkonummen vesilaitosten ja vesiosuuskuntien toimittamasta talousvedestä otettiin yli 200 viranomaisnäytettä. Veden laatu oli erinomainen, kertoo Espoon kaupunki.

perehtyy kaukolämpöön

19.9.2024

Syyskuun Suomen Kiinteistölehti perehtyy kaukolämpöön

Syyskuun Kiinteistölehdessä tutustutaan As Oy Espoon Noropuiston päätökseen pysyä kaukolämmössä. Vaasalainen As Oy Pankkiporsas selvitti tiensä pois huonosta taloustilanteesta hallituksen ja isännöitsijän hyvän yhteistyön avulla. Kuulemme myös, mitä pitää ottaa huomioon sähkösopimusta kilpailuttaessa.

taloyhtiöiden verkostotoiminta

24.1.2025

Taloyhtiöiden verkostotoimintaan valmistui opas

Taloyhtiöiden verkostotoimintaan on valmistunut uusi opas, joka pohjautuu Espoon Matinkylästä saatuihin kokemuksiin. Alueellisen energiayhteistyön toimintamallin oppaassa kuvataan taloyhtiöiden yhteistyön hyötyjä eri osapuolille. Verkostoon osallistui hankkeen aikana yli 60 taloyhtiötä.

kaukolämpömme hinta

7.1.2025

Kaupallinen yhteistyö

Kaukolämpömme hinta on vakaa ja kilpailukykyinen

Fortumin kaukolämmön hinta on vakaa ja reaalihinta on laskenut vuodesta toiseen. Tästä on kiittäminen suurta muutosta kaukolämmöntuotannossa: siirrymme fossiilisten polttoaineiden käytöstä kohti sähköön perustuvaa tuotantoa. Tämä varmistaa, että kaukolämmön hinta pysyy jatkossakin vakaana ja kilpailukykyisenä.

Fortum